Mestá/Cities

Singapurské nokturno/Singapore nocturne

Slnko sa rýchlo ukladá na svoj každodenný odpočinok a levie mesto sa ponára do mäkkého tmavomodrého súmraku. Jasné oči semaforov svojim žmurkaním krotia stádo neustále sa ponáhľajúcich áut miznúcich niekde v diaľke a zanechávajúcich za sebou jasnočervené brázdy svetiel. Pod rúškom tmy sa do výšin týčiace budovy obliekajú do večerných rób ozdobených miliónmi pestrofarebných jagavých svetielok, pokojne plynúca rieka ako obrovské zrkadlo na svojej hladine pomaly hojdá odlesky neónových svetiel a pouličných lámp, ktoré kde-tu z pokoja vyruší výletná loďka svietiaca do tmy svetlom lampiónov.

Od mora zavanie svieži vánok a ako dúšok chladnej vody v horúcom letnom dni ponúkne opojné osvieženie. Ľudia po celodennom zhone posedávajú na brehu rieky, v nespočetnom množstve malých reštaurácií, alebo sa len mlčky prechádzajú a vychutnávajú si túto neopakovateľnú symfóniu farieb, zvukov a vôní.

Na chvíľu sa aj ja stávam neoddeliteľnou súčasťou tohto veľkolepého divadla plného iskrivých impresií a naplno ich vnímam všetkými zmyslami. Zažil som singapurskú noc...

 

Istanbul

Rio de Janeiro